تاریخچه روز مادر
چهارشنبه 28 4 1385 1:41

تاريخچه روز مادر

 

 دومين يكشنبه ماه مه روزى است كه در اغلب كشورهاى دنيا خصوصاً آمريكا و كانادا همه كودكان با اهداى كارت هاى تبريك، دسته هاى گل و بسته هاى كادو شده از مادرانشان تقدير مى كنند. نخستين بار در سال ۱۹۰۷، روز جهانى مادر با برپايى مراسم باشكوهى برگزار شد. اما پيش از آن نيز، در دوران يونان باستان به مناسبت تولد رئا، مادر خدايان اساطيرى به مادران ارج نهاده مى شد.

بعد از دوران يونان باستان، در دهه ۱۶۰۰، آيين سنتى هر ساله برپا مى شد كه به «يكشنبه مادرانه» معروف بود. اين مراسم در چهارمين يكشنبه چله روزه مسيحيت برگزار مى شد. در آن زمان به دليل فقر موجود در جامعه بسيارى از انگليسى ها مجبور بودند در مكان هايى بسيار دورتر از محل زندگى شان با پيمودن مسيرى طولانى به كار و فعاليت بپردازند. در يكشنبه مادرانه، اين كارآموزان و كارگران حق داشتند با استفاده از مرخصى كامل روزانه، به خانه هايشان بازگردند و روز مادر را در حضور مادرانشان جشن بگيرند. يكى از سنن اين آيين مذهبى، تهيه كيك ميوه اى با دستور خاصى بود كه به هنگام باز كردن روزه سرو مى شد.

پس از انتشار دين مسيحيت به سراسر اروپا، يكشنبه مادرانه جاى خود را به «كليساى مادر» سپرد. در حقيقت رهبران مسيحى تلاش كردند با شناخت هرچه بيشتر مسيحيت به مسيحيان، كليساها را مظهر قدرت، ناجى و حامى آنها در زندگى معرفى كنند. با گذر زمان، اين دو مراسم با يكديگر تلفيق شدند به طورى كه مسيحيان در اين روز، از مادران و كليساها به طور همزمان قدردانى مى كردند.

در سال ۱۹۰۷، «آنا جارويس» از غرب ويرجينيا جنبشى را در جهت ملى كردن روز مادر در آمريكا آغاز كرد. جارويس، كليسايى را كه مادرش پيش از مرگ، هر يكشنبه براى عبادت به آنجا مى رفت مجاب كرد تا در سالمرگ مادرش، روز مادر را جشن بگيرد.

مراسم يادبودى در اين روز براى قدردانى تمامى مادران در دهم ماه مه ۱۹۰۷ در ويرجينيا برپا شد. سال بعد نيز همين آيين، درست در همين روز به فيلادلفيا سرايت پيدا كرد.

جارويس با ديگر همراهانشان جنبشى را از راه ارسال نامه به وزارتخانه ها، تاجران و سياستمداران آغاز كرده، از آنها تقاضا كردند اين جنبش را در مسير رسيدن به ملى شدن روز مادر يارى كنند. جارويس سرانجام توانست پيروزى را در مسيرى كه گام برداشته بود به دست آورد. «وودرو ويلسون»، رئيس جمهور آمريكا در سال ۱۹۱۶، طبق اعلاميه اى رسمى، روز مادر را واقعه اى ملى اعلام كرد و از مردم كشورش خواست تا در دومين يكشنبه ماه مه، اين روز باشكوه را به جشن بنشينند. از آنجا كه مادر جارويس، علاقه بسيار زيادى به گل ميخك داشت، در اين روز تنها از گل ميخك براى تبريك استفاده مى شد. حلقه هاى گل ميخك سفيد به ياد مادران از دست رفته و ميخك صورتى براى مادرانى كه در قيد حيات بودند استفاده مى شد. تا اينكه در سال ۱۹۲۵، گلفروشى ها از پخش تنها گل ميخك در روز مادر امتناع كردند و همين امر سبب شد انواع گل هاى ديگر نيز براى تبريك روز مادر در آمريكا به كار روند.

كشورهاى دانمارك، فنلاند، ايتاليا، تركيه، استراليا و بلژيك در دومين يكشنبه ماه مه، روز مادر را جشن مى گيرند. روز جهانى مادر، هر سال در يكى از سه روز ۹، ۱۱ و ۱۵ مه در بسيارى از كشورهاى دنيا برگزار مى شود. روز جهانى مادر در آمريكا يكى از شلوغ ترين و پر رفت و آمدترين روزهاى سال است. تحقيقات نشان داده است در حدود ۹۶ درصد از آمريكايى ها در خريدهاى روز مادر شركت مى كنند. در اين روز، بسيارى از آمريكايى ها براى صرف ناهار و يا شام به رستوران مى روند. از اين رو رستوران ها در اين روز، ساعات شلوغ و پر مشترى را پشت سر مى گذارند. همچنين طبق آمار به دست آمده، بيشترين تماس هاى تلفنى در سال، به غير از سال نو و تعطيلات ژانويه در آمريكا به روز جهانى مادر تعلق دارد.


منابع: holidays.net
wilstar.com

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 262878
تعداد نوشته ها : 644
تعداد نظرات : 247
Rss